התחתנתם ולא מצליחים למצוא דירה? הכירו את הגרלת מחיר למשתכן

זוגות צעירים רבים מתחתנים בלי דירה, וגם כאשר מתחילים לחפש דירה לא מצליחים למצוא דירה מתאימה במחיר סביר בגלל יוקר המחיה וקשיים פיננסיים נוספים. אחת האפשרויות שמסייעות לרבים במצבים אלה היא הגרלת מחיר למשתכן. עדיין לא מכירים או לא יודעים מה זה בדיוק אומר? אז הגיע הזמן לשנות את זה! בואו נראה למה ובמה בכלל מדובר.

להרחיב אפשרויות ולהקל

כשמדובר בזוגות צעירים רבים, בכל הנוגע לדיור עומדות על הפרק לכאורה שתי אפשרויות פשוטות. הראשונה היא לרכוש דירה שתהיה שלכם, ולרוב מקרה זה ידרוש גם לקיחת משכנתה או הלוואה. האפשרות השנייה היא לשכור דירה, שהיא אפשרות שבה בדרך כלל משתמשים ממילא עד שנכנסים לדירה שרכשתם. אפשרות נוספת שלישית שלא הרבה מכירים מספיק לעומק היא מחיר למשתכן, שהיא תוכנית שיכולה להיות אטרקטיבית מאוד לרבים, ולכן גם יש יותר ביקוש לרכישת דירות מטעם התוכנית ביחס לרכישה מתוך היצע הדירות הזמינות. מחיר למשתכן הוא למעשה הגרלה מיוחדת מטעם המדינה, ואת תוצאות התוכנית הממשלתית הזאת ניתן לראות באתר של משרד הבינוי. מבחינת זוגות צעירים שמחפשים דירה, תוכנית זו מתבטאת בשורה התחתונה בדירות מוזלות. התוכנית מעניקה תנאים מיוחדים ליזמי הנדל"ן שפועלים במסגרתה ומציבה תנאים שונים גם ליזמים וגם לנרשמים להגרלה.

תוצאות הגרלה מחיר למשתכן 2023

אתר משרד הבינוי והשיכון מרכז מידע על מחיר למשתכן ועל תוכניות אחרות של תוכנית מחיר למשתכן, שנקראת גם דירה בהנחה. למשרד הבינוי והשיכון יש תוכניות רבות ומגוונות בנושא הדיור בשיתוף עם רשות מקרקעי ישראל, והן כוללות גם את מחיר מטרה, מחיר מופחת ודירה להשכיר. המילה הגרלה אולי מזכירה רכישה פשוטה של כרטיס לוטו, אבל מחיר למשתכן הוא נושא מורכב בהרבה. הוא עשוי להשפיע על עתידכם, ולכן כדאי להתעמק בפרטיו השונים ולא להסתפק בהרשמה בשיטת מצליח. לשם הדוגמה, אישור זכאות להשתתפות הוא אישור שתקף רק לשנה ודורש חידוש בכל פעם. גם פתיחה וסגירה של ההרשמה להגרלה ומועד ההגרלה עצמה הם דברים שתצטרכו לברר ולעקוב אחריהם, תוך לקיחה בחשבון שהמועדים לא תמיד קבועים. בשנת 2023 למשל, ההגרלה התקיימה ב-19 באוקטובר.

 

 

תנאי הזכאות

יש רשימה של תנאים מוגדרים לגבי מי האנשים שזכאים להשתתף בהגרלת מחיר למשתכן. התנאים די מורכבים, אך נציין שהם מתייחסים גם לזוגות וגם ליחידים. קיימים גם תנאים שונים לגבי מי שמוגדרים כחסרי דירה ולגבי מי שמוגדרים כמשפרי דיור, כשאחד התנאים לדוגמה הוא שלא תהיה בבעלותכם דירה ואפילו לא בעלות חלקית של יותר משליש בדירה. במשפרי דיור הכוונה היא למצב מיוחד שבו היה לכם נכס בשלוש השנים שלפני רכישת הדירה של מחיר למשתכן, וסיטואציה כזאת נכנסת לתמונה לגבי דירות שלא נרכשו בתום שנה מקיום ההגרלה הראשונה ושייכות לפרויקט בנייה שקשור למחיר למשתכן.

שלבי התהליך

אם אתם מעוניינים ברכישת דירה במסגרת מחיר למשתכן, ההגרלה מתקיימת באופן הבא: בשלב הראשון יש להוציא אישור זכאות להשתתפות בתוכנית. לאחר מכן נרשמים להגרלה ומחכים לתוצאותיה, ולבסוף בוחרים דירה וחותמים על חוזה לרכישתה. כמובן שנכנס לתמונה גם נושא המשכנתה וההלוואות, מאחר שאם לא הייתם זקוקים למשכנתה, ממילא לא הייתם מתאימים לפרויקט דיור מוזל מסוג זה.

לסיכום

בתור זוג צעיר בתחילת דרכו, בוודאי עומדים בפניכם לא מעט אתגרים. עם זאת, אם מאתגר אתכם במיוחד נושא הדיור – שאיננו נושא שולי בכלל – כדאי לכם לזכור ולהכיר את תוכנית מחיר למשתכן. אם תירשמו להגרלה של תוכנית זו ותהיו בין ברי המזל שזוכים בה, הדבר עשוי להקל עליכם מאוד מבחינה כלכלית ולסייע לכם למשך שנים רבות.

נגישות